Przejdź do treści

Proces projektowy krok po kroku

Wszystko, co musicie wiedzieć o procesie projektowym – wyjaśnione krok po kroku.

Projektujemy marki od 2009 roku. W tym czasie wdrożyliśmy ponad 150 identyfikacji wizualnych. W tym czasie zoptymalizowaliśmy i udoskonaliśmy nasz proces. Jest on każdorazowo dopasowywany do potrzeb klienta, ale sam przebieg prac ma podobną strukturę, która przedstawia się w następujący sposób:

Etap 1 / Koncept

Warsztaty


Nasze prace projektowe rozpoczynamy od warsztatów wydobywczych.

Proponujemy je w sytuacji, gdy mają Państwo już wypracowaną strategię komunikacji marki, pozycjonowanie oraz przygotowaną analizę konkurencji (jeśli tak nie jest, proponujemy ich opracowanie). Na warsztatach (zwykle 4-6 godzin na żywo lub 2 spotkania po ok. 2.5 godziny online) przekładamy wspólnie język komunikacji marki na nasze potrzeby związane z projektem identyfikacji wizualnej.

Warsztaty odbywają się z Państwa zespołem projektowym – zależy nam tutaj na obecności osób decyzyjnych przy projekcie, jak i reprezentantów działów: marketingu, HR, sprzedaży i administracji oraz innych, których dotyczy projekt.

Wspólnie omawiamy takie zagadnienia, jak pozycjonowanie marki, jej główny komunikat (brand message), środowisko konkurencyjne oraz listę potrzeb. W zależności od specyfiki marki, proponujemy także pracę nad customer journey oraz poruszamy temat employer brandingu. Wszystkie te aspekty poruszamy z perspektywy komunikacji wizualnej. Omawiamy także studium wykonalności oraz komunikację samego brandingu, zarówno w ramach organizacji, jak i na zewnątrz.

Efektem tych prac jest brief kreatywny, który jest syntezą omawianych tematów, oraz proponowane przez nas kierunki komunikacji i wnioski dla dalszych prac. Krótko mówiąc – po tym etapie będziemy już wiedzieć co, do kogo i jak będziemy chcieli komunikować. Dopiero takie zestawienie informacji pozwala nam przejść do kolejnego etapu, w którym przedstawiamy rozwiązania wizualne, czyli moodboardy kreatywne.

Moodboard


Wiemy już, co i w jaki sposób chcemy komunikować. Nadal mamy jednak wiele narzędzi wizualnych, które pozwolą nam osiągnąć ten efekt. Na etapie moodboardów prezentujemy kierunki, które naszym zdaniem będą skuteczne dla osiągnięcia spójności komunikacji marki.

To moment, w którym poznajemy szczegółowo oczekiwania kreatywne oraz wizualne względem projektu.

Etap 2 / Projekt

Look & Feel (Key Visual)


Projektując linie kreatywne, od początku myślimy holistycznie.

Dlatego też w fazie prezentacji projektów na przykładach pokazujemy, jak działać mogą zaproponowane przez nas rozwiązania. Look & Feel to wycinek większego systemu, który może być rozwijany na kolejnych materiałach brandowych.

Logo i Logobook


Efektem końcowym tego etapu jest branding podstawowy.

Przygotowujemy zestaw plików w przestrzeniach barwnych odpowiednich do użytku w:

→ digitalu (.png / .svg)

→ druku (.eps / .pdf).

Logobook lub skrócony logobook funkcjonują jako skrócona instrukcja używania znaku.

Etap 3 / Wdrożenie

Akcydensy / Office


Akcydensy (np. wizytówki, komplimentki, koperty) zgodnie z zamówieniem są przekazywane w plikach gotowych do użycia (do druku lub użytku cyfrowego) i/lub w plikach otwartych – szablonach (do dalszej pracy na nich).

Pliki do dalszego użytku w pakiecie MS Office są przygotowywane jako szablony ze zdefiniowanymi kolorami, wzorcami slajdów (w przypadku prezentacji PPT), stylami akapitowymi, nagłówkiem i stopką (w przypadku papieru firmowego Word).

Szablony – Pliki


Wszystkie materiały brandowe otrzymują Państwo od nas w formie:


→ pliku otwartego – szablonu

→ opisu funkcjonalnego dla dalszych prac

→ rekomendacji produkcyjnych

Szablony socialmedia oraz wytyczne do strony internetowej są przekazywane w Figmie.

Podręcznik Marki / Szkolenie 


Naszym zadaniem w projekcie jest dostarczenie Państwu zestawu materiałów funkcjonalnych do zaprojektowanego przez nas brandingu, na których będą Państwo (czy to z zespołem wewnętrznym,

czy to przy pomocy zewnętrznych dostawców) w spójny, bezproblemowy, sprawny i racjonalny budżetowo sposób pracować na zaprojektowanym przez nas brandingu.

Wszystkie materiały przekazujemy na szablonach użytkowych oraz w dokumentacji projektowej.

Dokumentacja ta zawiera opis struktury materiałów oraz rekomendacje produkcyjne. Tłumaczy także rozwiązania projektowe. Zestawienie szablonów i podręcznika marki pozwala na swobodne poruszanie się w zaprojektowanych  materiałach firmowych oraz umożliwia analogiczne tworzenie kolejnych. 

Proponujemy również dodatkowe szkolenia z plików funkcjonalnych dla zespołu graficznego po stronie klienta, a także warsztaty pomagające rozwinąć umiejętności pracy w dokumentach MS Office oraz skorzystanie w pełni z przygotowanych przez nas szablonów.

Oferujemy także szkolenia i wykłady dla organizacji na temat procesu brandingowego (przed, w trakcie oraz po procesie) oraz wsparcie przy wdrożeniu materiałów w organizacji.

Etap 4 – Audyt


Nasza praca nie kończy się z momentem przekazania Państwu materiałów oraz przeprowadzenia szkoleń z ich użytkowania. Wdrożona w organizacji identyfikacja wizualna dopiero zaczyna funkcjonować, a opracowane przez nas narzędzia zaczynają być w użyciu.

Dlatego też proponujemy audyt powdrożeniowy. 
W ustalonym czasie po wdrożeniu (zwykle 3 do 6 miesięcy) spotykamy się na warsztatach, w których Państwo będą nam mogli dać funkcjonalną informację zwrotną na temat przygotowanych przez nas plików (może być tak, że sposób użytkowania / potrzeby ewoluowały od czasu pierwszego briefingu), a my będziemy mogli dokonać ich korekty lub zaproponować inne rozwiązania.

My zaś będziemy mogli zapoznać się z materiałami przygotowywanymi na szablonach marki i przekazać ewentualne uwagi wizualne i funkcjonalne.

Niezależnie od audytu powdrożeniowego, udzielamy także wsparcia brand managerskiego – tj. możemy weryfikować zgodność przygotowywanych przez Państwa z materiałów z założeniami brandingowymi. Takie wsparcie (pakiet godzin wspierających) pozwoli miękko wdrożyć do tej roli managera w Państwa organizacji.

Przede wszystkim jednak – mogą Państwo na nas liczyć przy wszelkich tematach związanych z marką – od składu materiałów po komunikację PR nowej identyfikacji wizualnej. 

⌥♡⌘

Lenivastudio°com  używa ciasteczek.   Dowiedz się więcej